Śluz ślimaka w kosmetologii

2

Śluz ślimaka w kosmetologii

 

1. Jak pozyskiwany jest śluz ślimaka?

Śluz ślimaka jest cennym surowcem kosmetycznym, który od lat figuruje w składach wielu produktów kosmetycznych pod nazwą INCI Snail Secretion Filtrat. Do gatunków, które w szczególności są wykorzystywane w produkcji filtratu ze śluzu ślimaka zaliczamy ślimaka małego szarego (Helix aspersa Müller, Cornu aspersum aspersum) oraz ślimaka dużego szarego (Helix aspersa maxi-mum, Cornu aspersum maximum). Hodowle ślimaków są ściśle kontrolowane, aby zapewnić jak największą czystość i bezpieczeństwo otrzymywanego surowca. Światowi producenci zgodnie twierdzą, że śluz ślimaka pobiera się w sposób humanitarny, jednak dokładne procedury są objęte licznymi patentami i nie są jawne. W produktach kosmetycznych może spotkać również wyciąg z jaj ślimaka, fermentowany filtrat z wydzielin ślimaka oraz hydrolizat ekstrahowany z ciała ślimaka. 

 

2. Kosmetyczne właściwości śluzu ślimaka

W składzie śluzu ślimaka dominuje oczywiście woda (od 90% do około 99,7%), zaś pozostałą część stanowią substancje odżywcze, takie jak białko, allantoina, kwas glikolowy, proteiny, kwas hialuronowy, kolagen, elastyna oraz witaminy E, C, B12 i B3. Unikalne cechy śluzu ślimaka docenił już Hipokretes, który stosował go do leczenia blizn, owrzodzeń oraz przyspieszenia gojenia się ran. Obecnie śluz ślimaka jest wykorzystywany ze względu na to, że: 

  • działa regenerująco, stymuluje różnicowanie komórek naskórka, jak również przyspiesza migrację keratynocytów,
  • skutecznie nawilża, ogranicza transepidermalną utratę wody,
  • zwiększa jędrności i elastyczność skóry, redukuje zmarszczki oraz rozstępy,
  • działa ochronnie, wpływa korzystnie na kondycję skóry,
  • działa przeciwstarzeniowo, wygładza zmarszczki i fakturę skóry, 
  • koi i doskonale niweluje stany zapalne oraz podrażnienia.

Badania przeprowadzone na osobach z głębokimi oparzeniami twarzy wykazały, że stosowanie kremu ze śluzem ślimaka przyspieszało gojenie oraz łagodziło ból. Dodatkowo nie zaobserwowano reakcji alergicznej po miejscowym nakładaniu preparatu z ekstraktem ze śluzu ślimaka.

3. Jakie kosmetyki i dla kogo? 

Pozytywne właściwości śluzu ślimaka sprawiają, że jest on wykorzystywany w wielu produktach kosmetycznych, np. lotionach, kremach, balsamach, maseczkach i peelingach. Rynek kosmetyków koreańskich obfituje w produkty z wykorzystaniem produktów ze śluzem ślimaka, ponieważ ten składnik jest tam popularny już od wielu lat. Kosmetyki te są przeznaczone dla każdego typu cery, a w szczególności suchej, zniszczonej i dojrzałej. Śluz ślimaka zalazł także zastosowanie w leczeniu atopowego zapalenia skóry, łuszczycy, oparzeń, owrzodzeń i trądziku. Balsamy oraz lotiony do ciała są stosowane jako remedium na rozstępy, a dodatkowo zadziałają również na blizny oraz cellulit. Takie działanie zawdzięcza się obecności allantoiny w składzie śluzu. Substancja ta pobudza regenerację uszkodzonego naskórka i wpływa na łagodzenie podrażnień. 

Znajdujący się w składzie kwas glikolowy sprawia, że śluz ślimaka sprawdzi się także w przypadku pielęgnacji skóry problematycznej i trądzikowej, ponieważ reguluje wydzielanie sebum, zmiękcza i wygładza naskórek oraz działa antybakteryjnie. 

W naszej ofercie posiadamy krem ze śluzem ślimaka dla kobiet oraz dla mężczyzn, który doskonale sprawdzi się w codziennej pielęgnacji twarzy. 

Komentarze do wpisu (2)

24 lipca 2023

Super wpis! Używam Waszego kremu z ślimaka i jest cudowny. Bardzo nawilżający ;-)

25 lipca 2023

Ciekawy wpis

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl