Tonik czy hydrolat?
Wchodząc do świata pielęgnacji i kosmetyków spotykamy się z wieloma nazwami produktów, które pozornie wydają się posiadać takie samo działanie. W takim razie, skąd te różnice?
Zarówno hydrolat jak i tonik używane są do pielęgnacji skóry, ale ich działanie i zastosowanie jest nieco inne, dlatego zaczniemy od wytłumaczenia czym są wspomniane produkty.
Tonik
Tonik jest produktem, który wiele z nas używa przy codziennej pielęgnacji. Składa się głównie z wody i składników aktywnych, które pomagają w przywróceniu skórze odpowiedniego pH, które mogło zostać naruszone przez użyte detergenty, przy wcześniejszym oczyszczaniu. Coraz częściej na rynku możemy spotkać toniki z adnotacją, że można pozostawić je na skórze. Należy jednak z uwagą przeczytać sposób użycia (znajdujący się z boku lub tyłu opakowania), ponieważ nie ze wszystkimi możemy tak postąpić, większość nadal powinna zostać zmyta wodą.
Tonik działa zwężająco na pory i zostawia skórę przyjemnie nawilżoną. Jego podstawowym zastosowaniem jest przygotowanie skóry do kolejnych kroków w naszej pielęgnacji. Na niego nakładamy cięższe produkty takie jak serum i kremy, dzięki temu są one lepiej wchłaniane i dają lepsze efekty.
Hydrolat
Znany również jako hydrolat roślinny lub woda kwiatowa, to produkt uzyskany w procesie destylacji poszczególnych części roślin. Jest delikatnym płynem, który dzięki niewielkiej zawartości olejków eterycznych (0,02%-0,05%), daje wspaniałe efekty i bez obaw można go stosować na skórę.
Jednym z głównych jego zastosowań jest nawilżenie i łagodzenie. Sprawdzają się do skóry wrażliwej lub podrażnionej, dzięki wyjątkowym właściwościom, kojącym i łagodzącym.
Po więcej informacji zapraszamy do naszego poprzedniego posta, gdzie szczegółowo zostały rozpisane różne hydrolaty i ich właściwości.
Różnica
Kluczową różnicą między tonikiem a hydrolatem jest ich działanie i skład.
Tonik - mieszanina substancji regulujących pH skóry, umożliwiając lepszą penetrację kolejnych kosmetyków.
Hydrolat - naturalny produkt o właściwościach kojących i nawilżających.
Ponadto hydrolat uznaje się jako surowiec np. przy tworzeniu maseczki na twarz z glinką, można go użyć zamiast wody. Natomiast tonik jest już gotowym produktem kosmetycznym.
Co zatem wybrać?
Zależnie od naszych potrzeb. Najprościej ujmując, tonik sprawdzi się, przy cerze wymagającej zminimalizowania porów np. przy cerze tłustej lub mieszanej, a hydrolat u cery wymagającej nawilżenia i ukojenia, czyli suchej lub wrażliwej.
Niestety nie jest to reguła. To, co w teorii powinno działać przy Twoim rodzaju cery może się nie sprawdzić. Dlatego eksperymentuj, szukaj i dostosowuj pielęgnację pod swoje unikalne potrzeby i preferencje.
Masz już swój ulubiony produkt w codziennej pielęgnacji? Jest to tonik czy hydrolat? Daj znać w komentarzu!
Jeżeli nie masz to serdecznie zapraszamy na naszą stronę internetową, gdzie znajdziesz listę hydrolatów z opisanym działaniem, a także wiele innych kosmetyków. Napisz do nas w przypadku jakichkolwiek pytań, z przyjemnością odpowiemy na wszystko i pomożemy w doborze produktów.
Link do strony: https://mirakosmetyki.pl/
Milena
Ja od zawsze używałam toników. O hydrolatach dowiedziałam się na targach naturalnych kosmetyków i postanowiłam wypróbować na swojej skórze. Stosuję hydrolat różany i jestem bardzo zadowolona z efektów. ;-)
Mira - kosmetyki naturalne
O tak, hydrolat różany jest wspaniały! Bardzo nawilża i pięknie pachnie. Najlepszy hydrolat jeśli ktoś zaczyna swoją pielęgnację z kosmetykami naturalnymi. Pozdrawiamy!